Annonsupplysning

Casinopro.se är en sida som upprätthålls av experter inom iGamingbranschen. Alla våra rankningar görs med stor diskretion, och vi hoppas att de online casinon vi väljer ut ska falla dig i smaken. När du klickar på utgående länkar på vår sida kan vi komma att erhålla provision, utan några kostnader från din sida. Läs en fullständig förklaring av detta  här (läs mer om villkor)

Asteroids Slot

Michael Jackson, Tillbaka till Framtiden, Madonna, vita skinnjackor, stora frisyrer och smink på både män ock kvinnor--ja, inget har nog varit riktigt lika coolt som det glada 80-talet! Men vad är det som saknas i listan? Jo, det är ett "kult" arkadspel och videospel, som idag har gjorts om till en 3D casinospel. Det kallas: Asteroids casinospel.

Så, inte behöver vi längre sucka och se tillbaks på det roliga 80-talet, samt sakna Asteroids. Istället, redan idag, kan du ta en bit utav nostalgi-kakan och ha den kvar med! Asteroids casinospel finns nämligen idag hos PlayFrank, ett nätcasino som öppnades år 2017.

asteroids

Vad är Asteroids casinospel?

Detta är en re-make utav det ursprungliga Asteroids videospelet, som säkert många utav 80-tals barn, fortfarande idag, ser på som något superhäftigt. Och visst är det häftigt med en klassiker som kommer tillbaks i ny, spännande form, fast fortfarande har kvar det "originella" retrokänslan.

Företaget som har utvecklat detta casinospel, är PariPlay Limited. Under år 2016, skrev de på ett exklusivt kontrakt med företaget Atari (företaget som har skapat det ursprungliga Asteroids videospelet), och har sedan utvecklat Asteroids casinospel till vad det är idag. PariPlay had i dagens läge de enda rättigheter att använda sig utav Atari spel och utveckla de.

Hur spelar man Asteroids?

Precis som i originalet har spelutvecklare PariPlay gjort ett jättebra jobb och nästa alla ursprungliga kännetecken finns kvar. Asteroids casinospel dock kräver lite "färdigheter" utav sina spelare, så som fokus då det gäller att vara "alert".

  1. Välj mellan 4 olika

    välkomstbonusar

    Registrering med bankidentifiering
    Spelautomater: +1900
    Casinot har Svensk licens
    Besök Casinot
  2. Sätt in minst 100 SEK,

    få 100 SEK i omsättningsfria kontanter

    Spelautomater: +2500
    Casinot har Svensk licens
    Besök Casinot
  3. 100% upp till 500kr

    + 100 free spins

    Registrering med BankID
    Spelautomater: +3200
    Kundsupport dygnet runt
    Besök Casinot

Det är nämligen så att under spelets gång, man ska "skjuta" ner olika asteroider som flyger mot en. Och det gäller att vara snabb! Men så värt det vara. Så fort man lyckas skjuta ner några asteroider förvandlas dessa till olika ädelstenar och juveler i många olika färger. Om tre (eller fler) juveler avslöjas, kan dessa ge fina priser. Backar vi ett steg, så vet vi att så fort vi lyckats skjuta ner någon asteroid, får vi poäng.

Väldigt läcker design, fortfarande lika mycket retro, men med fler moderna inslag. Yttre rymden lyckas ännu en gång ropa på oss nu i år 2018 med ett legendariskt och lika mycket revolutionärt casinospel Asteroids. I bakgrunden, kan man se rymdskepp som krockar mot varandra medans man spelar. Coolt? Japp, absolut.

Asteroids casinospel hos PlayFrank

I Sverige kan vi idag spela Asteroids hos just PlayFrank. Detta nätcasino har fler är 15 leverantörer i bagaget, med (förutom PariPlay) seriösa spelutvecklare, så som Evolution Gaming, Play n` Go, NYX Gaming, NetEnt med många fler.

Med både spelautomater och live casino, är utbudet brett och härligt inspirerande. De erbjuder med välkomsterbjudanden, insättningsbonusar, free spins med mycket mera. Men varför vi tycker att PlayFrank är "extra" roligt, är just på grund Asteroids casinospel.

Sammanfattning

Känner man för att blicka tillbaks och återuppleva lite utav det ursprungliga 80-tals charmen, tror vi att Asteroids casinospel är helt rätt val! Med både fina priser och poäng, samt det nostalgiska sättet spelet är uppbyggt på, tycker vi absolut att Asteroids casinospel är värt att testa. Vi tror säkert att du inte kommer att bli besviken med varken design eller själva spelet.

Hur nöjd är du med informationen på denna sida?
Medelbetyg 0.0/5.0 på 0 röster
Med mer än 6 års erfarenhet av den svenska iGaming-branschen guidar Madelene dig till bästa svenska casino, bonuserbjudanden och spel just nu här på Casinopro. Hon har alltid koll på de senaste nyheterna och trenderna på marknaden och ser till att hålla även dig uppdaterad om dessa. Letar du efter nya casinon att prova på så kan du läsa allt du behöver veta om dem i Madelenes expertrecensioner. I dessa testar hon allt ifrån registrering och insättning till uttag, spelutbud och support.